Blog

Několik knihoven si nám stěžovalo, že pokud sdílejí stránku s dílem na sociální síť Facebook, nezobrazuje se u příspěvku obálka díla, ale jen logo Tritia, logo knihovny nebo nic. Pro ty z vás, kteří chtějí znát technické pozadí, je následující odstavec. Vy ostatní jej bez rozpaků přeskočte až ke shrnutí.

Technické pozadí problému

  1. Při sdílení jakékoli stánky na sociální síť Facebook zná Facebook pouze URL adresu sdílené stránky. Nezáleží na tom, jestli je URL vložena ručně nebo přes náš sociální plugin v katalogu.
  2. Facebook si na základě zadané URL stáhne danou stránku vlastním robotem a provede její rozbor.
  3. Katalog Tritia umí poznat, že na stránku detailu díla přistupuje robot Facebooku a poskytne mu všechny informace, které může použít pro sestavení příspěvku - název díla, autora i URL adresu obálky na serverech obalkyknih.cz.
  4. Robot Facebooku se pokusí stáhnout obálku ze serverů obalkyknih.cz, které ovšem obálku nepovolí zobrazit, protože Facebook není registrovaný katalog a neposkytuje správný referer.

 

Po dlouhém hledání problému s využitím vývojářských nástrojů přímo od Facebooku jsme dospěli k závěru, který nás nepotěšil. Bohužel, server obalkyknih.cz dovoluje zobrazovat obálky knih pouze v zaregistrovaných katalozích knihovny (které poskytují zaregistrovaný referer), což Facebook není. Upozornili jsme na tento problém správce serverů obalkyknih.cz, ale obdrželi jsme jen vyjádření že jiným, než registrovaným knihovnám není dovolené obálky stahovat. Mrzí nás to, ale nejsme schopni tento problém nějak obejít na naší straně.